Idealna obroża dla szczeniaka – czy wiesz, jak ją wybrać?

Idealna obroża dla szczeniaka – czy wiesz, jak ją wybrać?

Pojawienie się szczeniaka w domu zawsze wywołuje sporo emocji. To ogromna odpowiedzialność i nic dziwnego, że świeżo upieczeni opiekunowie często mają mnóstwo wątpliwości. Informacji do przyswojenia o żywieniu szczeniąt, wychowaniu maluszka i niezbędnej wyprawce jest przecież tak dużo! Jedno jest pewne – Twój psiak będzie potrzebował obroży, w której będzie wychodził na spacery.

Nawet jeżeli masz dom z ogrodem, zapoznanie pupila ze światem zewnętrznym to niezbędny etap socjalizacji. Sprawdź, jak wybrać najlepszą obrożę dla szczeniaka.

Klasyczna obroża czy komfortowe szelki

Każdy pies powinien mieć obrożę lub szelki. Jedna i druga opcja ma swoje wady i zalety, a także swoich zwolenników. Najważniejsze jest, by psu było wygodnie, a wybrany produkt spełniał swoją funkcję.

Zwolennicy szelek zauważają, że są one wygodniejsze dla szczeniaka niż obroża. Przyznajemy, że dobrze dobrane, miękkie, bezuciskowe szelki są naprawdę dobrą opcją dla szczeniaków. Kluczem jest jednak hasło „dobrze dobrane”. Szczeniaki rosną w zastraszającym tempie, jest więc bardzo prawdopodobne, że maluch wyrośnie z szelek w ciągu pierwszych tygodni. Pierwsza obroża dla szczeniaka najprawdopodobniej też szybko będzie musiała być wymieniona, jednak ze względu na mniejszą ilość punktów wymagających regulacji, dłużej posłuży Twojemu psu.

Szczeniaka o wiele trudniej jest też prawidłowo zmierzyć. Maluch często jest bardzo energiczny i ciekawski, trudno utrzymać go w jednym miejscu przez chwilę, istnieje też duże prawdopodobieństwo, że będzie chciał zjeść miarkę. Do wyboru obroży wystarczy jedynie obwód szyi zwierzaka. Nie musisz się martwić, czy dokładnie zmierzysz obwód w klatce piersiowej.

Przy wyborze musisz też uwzględnić, że proces zakładania szelek będzie o wiele bardziej skomplikowany. Z obrożą nie będzie takiego problemu. Wiele psów chodzi przecież w swojej obroży przez całą dobę. Przed wyjściem z domu wystarczy jedynie przypiąć ją do smyczy.

Jak zwiększyć komfort noszenia obroży

Przede wszystkim – dostosuj rozmiar obroży do wielkości psa. Wybierz dla swojego pupila obrożę z dużym zakresem regulacji – to ważne szczególnie w przypadku dużych ras psów, które w ciągu roku zmieniają się z małej kuleczki w wielkiego psa. Dla większości psów optymalna będzie szerokość obroży ok. 1 – 1,5 cm.

Pamiętaj, by nigdy nie zapinać obroży zbyt ciasno. Mocno zapięta obroża to dla szczeniaka źródło dyskomfortu. Dla czworonogów, które nie mają możliwości poskarżyć się, może to powodować frustrację, a nawet agresję.

Jak dopasować rodzaj obroży do wielkości psa

W przypadku dużych, silnych psów konieczne będzie szybsze wymienienie pierwszej obroży. Obroża dla małych ras może wytrzymać dłużej, ale pamiętaj – to nie są wyścigi. To nie są zawody na najdłuższe korzystanie z akcesoriów z wyprawki, najważniejsze jest bezpieczeństwo i komfort psa.

Obroża dla psa powinna być wykonana z wytrzymałego, ale przy tym delikatna. Materiał nie może wbijać się w skórę.