Gwałtowny wzrost samobójstw wśród młodzieży – alarmujące dane z Fundacji GrowSPACE

Gwałtowny wzrost samobójstw wśród młodzieży – alarmujące dane z Fundacji GrowSPACE

Statystyki dotyczące prób samobójczych wśród nieletnich, które pozyskała Fundacja GrowSPACE są niepokojące. Odnotowano drugi rok z rzędu, w którym ilość takich przypadków przekroczyła 2 tysiące. W szczególności, na Warmii i Mazurach łatwo zauważalny jest wzrost liczby takich sytuacji.

W 2023 roku, osoby poniżej 18 lat, które podjęły próbę samobójczą, liczyły sobie aż do 2130 jednostek. Na tą smutną statystykę wpłynęło również 146 przypadków, które zakończyły się tragicznie. Te informacje zostały zebrane przez Fundację GrowSPACE na podstawie danych uzyskanych od wojewódzkich komend policji i przedstawione podczas konferencji prasowej dnia 22 stycznia.

Pokazuje to, że ciągle mamy do czynienia z rosnącym problemem prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży do 18 roku życia. Łącznie w roku 2023 odnotowano 2139 prób samobójczych, z których 140 skończyło się śmiercią. To już drugi rok z rzędu kiedy ta niechlubna liczba przekroczyła 2 tysiące. – To jest ogromny problem. Te dane pokazują, ile jeszcze musimy zrobić. Kryzysy zdrowia psychicznego nie mają ograniczeń, nie zależą od imienia, dnia, godziny czy wieku – powiedział Dominik Kuc z Fundacji GrowSPACE podczas konferencji.

Najbardziej widoczny wzrost samobójstw wśród dzieci i młodzieży zauważalny jest na Pomorzu, gdzie odnotowano 409 takich przypadków. W sumie w 8 województwach odnotowano wzrost prób samobójczych wśród młodzieży. Warmińsko-mazurskie nie jest tutaj wyjątkiem. W 2023 roku odnotowano tu 98 prób samobójczych wśród młodych ludzi, z czego 9 skończyło się tragicznie. To jest wzrost w porównaniu do roku poprzedniego, kiedy odnotowano 83 takie próby, z 11 zakończonymi śmiercią.