Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej triumfuje w konkursie Polish Project Excellence Award 2023

Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej triumfuje w konkursie Polish Project Excellence Award 2023

W prestiżowym konkursie Polish Project Excellence Award 2023, organizowanym przez IPMA Polska, zwycięzcą okazało się Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (EPEC). Zasłużony tytuł zdobyli w kategorii technologii dla firm, wyprzedzając w finale tak renomowane marki jak Mercedes-Benz Manufacturing Poland i Polpharma Biologics.

Projekt zgłoszony przez EPEC do rywalizacji dotyczył implementacji Zintegrowanego Systemu Informatycznego (ZSI) stworzonego przez UNISOFT. Realizacja tego projektu była kluczowym elementem strategii spółki, polegającej na digitalizacji najważniejszych obszarów działania. Proces wdrażania systemu rozpoczął się pod koniec 2021 roku, a jego wynikiem były gruntowne zmiany w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Obejmowały one m.in. zarządzanie i planowanie ekonomiczne, infrastrukturę, elektroniczny obieg dokumentów i pism oraz obsługę klienta, co objęło wprowadzenie cyfrowego biura obsługi klienta.

Andrzej Kuliński, prezes Zarządu EPEC, przyznał, że eksperci IPMA docenili przede wszystkim ogromne zaangażowanie pracowników w realizację projektu. Według niego, kluczowym elementem sukcesu była praca interdyscyplinarnego zespołu poszukującego optymalnych rozwiązań. Implementacja ZSI UNISOFT pozwoliła na znaczne przyspieszenie procesów poprzez ich automatyzację, co przełożyło się na obniżenie kosztów i zwiększenie efektywności, a także redukcję zużycia zasobów.

Jurorzy konkursu Polish Project Excellence Award 2023 w uzasadnieniu swojej decyzji podkreślali, że projekt EPEC zasługuje na wyjątkowe uznanie ze względu na superlatywne stopnie satysfakcji klienta, zespołu projektowego i interesariuszy. Projekt wpłynął nie tylko na usprawnienie zarządzania dokumentami i procedurami w EPEC. Jak zauważyła Paulina Bartoszewska, dyrektor ds. finansowych w EPEC, odpowiedzialna za wdrożenie projektu, nieocenioną wartością była również zmiana kultury organizacyjnej oraz języka komunikacji w spółce.

Podczas implementacji systemu EPEC musiał stawić czoła dwóm cyberatakom paraliżującym pracę systemów informatycznych przez kilka tygodni. Mimo to, udało im się pomyślnie zrealizować projekt. Wszystko to dzięki efektywnej współpracy zespołowej, rozwijaniu kompetencji pracowników oraz wsparciu liderów projektu, którzy promowali otwartą i bezpośrednią komunikację.

Na sukces projektu złożył się ogromny wkład wszystkich członków zespołu projektowego, którym Prezes Kuliński wyraził swoje podziękowania za ogromną pracę i trud włożony w realizację celów mimo wszelkich przeciwności.

Polish Project Excellence Award to konkurs organizowany przez International Project Management Association Polska (IPMA Polska), który ma na celu docenienie najbardziej spektakularnych osiągnięć w praktyce zarządzania projektami. Ocena zgłoszonych projektów dokonywana jest na podstawie globalnie uznawanego modelu Project Excellence. Laureatami tego prestiżowego wyróżnienia byli w przeszłości m.in. Szkoła Główna Handlowa, Totalizator Sportowy, Bank Zachodni WBK, Tauron Polska Energia czy PKP Polskie Linie Kolejowe.