Elbląg upamiętnia bohaterów września 1939 roku

Elbląg upamiętnia bohaterów września 1939 roku

Z okazji zbliżającej się rocznicy wybuchu II wojny światowej, w Elblągu odbyła się uroczystość mająca na celu oddanie hołdu bohaterom września 1939 roku. Znicze zapalano na ich grobach na lokalnym cmentarzu Agrykola. Wybrano ten dzień nie bez powodu – zbiega się on z datą urodzin pułkownika Bronisława Schlichtingera, jednego z weteranów tamtych wydarzeń.

Grażyna Wosińska, organizatorka wydarzenia, podkreśliła znaczenie i dorobek pułkownika Schlichtingera. Ten za swoje męstwo i bohaterskie postawy otrzymał aż 4 Krzyże Waleczne, a dodatkowo podczas wojny bolszewickiej uhonorowano go dwoma orderami Virtuti Militari.

Wśród obecnych na elbląskiej ceremonii był Tomasz Stężała, wnuk generała Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego. Podkreślał on, jak ważne dla kształtowania naszej historii były zarówno wielkie dokonania, jak i te mniejsze czyny naszych przodków. Jak ocenił, dla narodu, ale i dla każdej osoby pamięć o przodkach i ich osiągnięciach jest kluczowa dla utrzymania tożsamości.

Na cmentarzach elbląskich spoczywają szczątki 17 weteranów września 1939 roku. To właśnie na ich grobach zostały zapalone znicze, aby uczcić ich pamięć i docenić ich wkład w walkę o wolność.