Elbląg ponownie gospodarzem IX Międzynarodowego Turnieju Sambo z udziałem ponad stu zawodników

Elbląg ponownie gospodarzem IX Międzynarodowego Turnieju Sambo z udziałem ponad stu zawodników

Elbląg, miasto znane miłośnikom sportów walki jako miejsce, gdzie odbywają się najważniejsze zawody sambo, szykuje się do przyjęcia sportowców na kolejny, IX Międzynarodowy Turniej Sambo. W sobotę, 25 maja, sto zawodników z kraju i z zagranicy zmierzy się na matach w hali sportowo-widowiskowej przy alei Grunwaldzkiej.

Po raz dziewiąty Elbląg stanie się areną międzynarodowych zmagań w sambo. 25 maja w hali przy al. Grunwaldzkiej odbędzie się turniej pod hasłem „Sambo – sport, który łączy pokolenia”. O godzinie 11 rozpoczną się emocjonujące pojedynki, które potrwają aż do godziny 18. Na arenie zobaczymy zarówno dzieci, młodzież jak i dorosłych rywalizujących w sambo sportowym i sambo combat.

W poprzednich edycjach turnieju zawodnicy mogli rywalizować tylko w sambo combat, ale od dwóch lat organizatorzy postanowili skupić się również na sambo sportowym. IX Turniej nie będzie wyjątkiem – dzieci, młodzież i dorośli będą mogli zmierzyć się w tej odmianie sportu. Dopełnieniem imprezy będą walki sambo combat mężczyzn, w różnych kategoriach wiekowych, od kadeta do seniora – informuje Jacek Matuszak, przedstawiciel Stowarzyszenia Sportów Walki Fighter Sambo Elbląg.

Turniej zasili ponad stu zawodników z różnych części Polski i zagranicy. Poza reprezentantami miast polskich takich jak Kraków, Gliwice, Kwidzyn, Warszawa, Łódź, swoje umiejętności pokażą również zawodnicy z Litwy, Łotwy czy Bułgarii. Jak podkreśla Jacek Matuszak, wśród startujących znajdą się również miejscowi sportowcy.

Tego typu wydarzenia mają na celu nie tylko promocję zdrowego stylu życia przez uprawianie sportu, ale również integrację międzypokoleniową poprzez wspólną rywalizację. Organizatorzy Turnieju są przekonani, że zawodnicy zaprezentują wysoki poziom sportowy, co przyczyni się do stworzenia atrakcyjnego widowiska dla publiczności.

IX Międzynarodowy Turniej Sambo to doskonała okazja do zapoznania się z tą dyscypliną sportu, popularną na świecie, ale wciąż mało znaną w Polsce. Organizatorzy mają nadzieję, że turniej przyczyni się do popularyzacji sambo i zintegrowania środowiska sportowego.

Sambo to sztuka walki, której korzenie sięgają Związku Radzieckiego i pierwszej połowie XX wieku. Jest to kombinacja technik judo oraz regionalnych odmian zapasów z obszaru dawnego bloku wschodniego. W tej dyscyplinie specjalizują się zawodnicy z Ukrainy, Białorusi i Litwy, którzy odnoszą sukcesy na mistrzostwach świata. Jak mówi Jacek Matuszak, sambo zyskuje w Elblągu coraz większą popularność, choć w skali kraju jest to jeszcze dyscyplina raczkująca.

Za organizację IX Międzynarodowego Turnieju Sambo odpowiadają: Stowarzyszenie Sportów Walki Fighter Sambo Elbląg, Departament Sportu UM w Elblągu i Związek Sambo w Polsce.