Czy Elbląg został odpowiednio przygotowany na zimową pogodę?

Czy Elbląg został odpowiednio przygotowany na zimową pogodę?

Zgodnie z informacjami, które władze Elbląga dostarczyły do informacji publicznej, miasto jest podobno bardzo dobrze przygotowane do rozpoczynającej się zimy. Sezon zimowy 2021-2022 wkrótce będziemy mogli uznać za otwarty. Rada elbląskiego ratusza uznała, że przygotowania miasta do zimy zostały zakończone. Pod stałą obserwacje zostały wzięte zarówno drogi publiczne, jak i okoliczne chodniki. Prawdopodobnie wkrótce opady atmosferyczne sprawią, że będziemy musieli regularnie odśnieżać miasto.

Władze Elbląga zatrudniają dodatkowy pary rąk do tego, aby dostatecznie dużo ludzi dbało o stan okolicznych przystanków oraz dróg prowadzących do ważnych punktów. Takich jak na przykład szkoły i często odwiedzane sklepy. Dzięki temu mamy pewność, że odśnieżone na czas drogi będą bezpieczne dla uczestników ruchu drogowego. Oprócz ulic oczywiście należy również zadbać o parki, cmentarze i inne miejsca będące lokalizacją dla dorobków kulturowych. Pamiętajmy o tym, że to właśnie władze miasta odpowiadają za wszystkie obiekty publiczne. Zimowe utrzymanie powyższych obiektów sprawia, że wydatki miasta się zwiększają.

Gdzie można skierować zgłoszenia na wypadek, gdyby publiczne obiekty wymagały pilnego odśnieżenia lub uprzątnięcia w trakcie zimy?

Zarówno dla dróg publicznych, jak i terenów takich jak placówki edukacyjne, parki, urzędy miastowe, została zatrudniona specjalna kadra. Pracownicy będą odpowiedzialni za utrzymanie okolicznych lokalizacji w czystości i należnym porządku. Do ich obowiązku będzie należało także odśnieżanie terenu na wypadek obfitych opadów atmosferycznych. Zgłoszenia dotyczące powyższych obiektów można kierować do dyspozytora gospodarki komunalnej. Dotyczy to również ewentualnych zagrożeń, które obywatele mogą zauważyć w okolicy obiektów publicznych.

W trakcie zimy pod opiekę firm odpowiedzialnych za porządek komunalny wchodzi łącznie 220 kilometrów dróg publicznych. Priorytet odśnieżania dróg zależy od tego, które z nich są najczęściej uczęszczanymi. Im większy ruch na drodze, tym szybciej możemy spodziewać się na nich ekipy odpowiedzialnej za odśnieżanie. Oprócz natężenia ruchu priorytet będzie dyktowany również poprzez znaczenie danej drogi w transporcie publicznym. W najlepszym stanie powinny być drogi, które zapewniają łączność policji, straży pożarnej oraz innych służb ratunkowych z miastem.

Do czego będą zobowiązani pracownicy komunalni w Elblągu podczas trwania okresu zimowego?

Służby komunalne w Elblągu powołane do zajmowania się drogami publicznymi i obiektami kultury mają jasno określone zadanie. Do ich obowiązków należy zajmowanie się opadami atmosferycznymi w czasie do 30 minut od wystąpienia niekorzystnych warunków na drodze. Prace będą prowadzone do momentu, w którym drogi zostaną doprowadzone do ładu. Dzięki temu kierowcy Elbląga mogą mieć pewność co do tego, że najważniejsze drogi w mieście zostaną odśnieżone na czas. W przypadku rzadziej uczęszczanych terenów miejskich służby są zobowiązane do usunięcia opadów atmosferycznych w czasie do 6 godzin.

Termin akcji zima w Elblągu zaczyna się od listopada, natomiast ma potrwać szacunkowo do kwietnia 2022 roku. W przypadku niekorzystnej pogody i obfitych warunków atmosferycznych występujących w kwietniu akcja zima może zostać przesunięta przez radę miasta. Potrwa wówczas nieco dalej niż do kwietnia. Dodatkowo właściciele nieruchomości w Elblągu zostają zobowiązani do dbania o drogi graniczące z ich posiadłościami.