38-latek zatrzymany za nieprawidłowe użycie tablicy rejestracyjnej i brak uprawnień do kierowania

38-latek zatrzymany za nieprawidłowe użycie tablicy rejestracyjnej i brak uprawnień do kierowania

Funkcjonariusze komisariatu w Pasłęku przystąpili do zatrzymania 38-letniego operatora ciężarówki marki Iveco. Interwencja miała miejsce w Zielonym Grądzie, gdzie doszło do zdarzenia w bieżącym tygodniu.

Policjanci ustalili, że kierowca nie miał prawidłowych uprawnień, aby prowadzić zestaw pojazdów, co oznacza, że nie posiadał kategorii B+E. Dodatkowo, podczas kontroli drogowej okazało się, że na przyczepie znajduje się niewłaściwa tablica rejestracyjna – pochodząca z innego pojazdu. Zgodnie z obowiązującymi od października 2023 roku przepisami prawa, taka sytuacja jest już traktowana jako przestępstwo. W związku z powyższym, funkcjonariusze sporządzili również wniosek o przekazanie sprawy do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Pragniemy przypomnieć, że od 1 października 2023 r. dokonano zmiany w prawie dotyczącej obrotu tablicami rejestracyjnymi. Tym samym czyn, który do tej pory był wykroczeniem, stał się przestępstwem. Artykuł 306c precyzuje zasady dotyczące zabrania tablicy rejestracyjnej pojazdu lub jej nieuprawnionego używania.

Zgodnie z § 1 tego artykułu, osoba która dokonuje zaboru tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, umożliwiającej dopuszczenie tego pojazdu do ruchu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, albo podrabia lub przerabia tablicę w celu użycia jej za autentyczną, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

W myśl § 2 tej samej kary dotyczy użytkowania tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, która nie jest przypisana do pojazdu, na którym została zamontowana, oraz korzystania z podrabianej lub przerobionej tablicy jako oryginalnej. W konsekwencji, kradzież tablicy rejestracyjnej lub jej wykorzystanie w innym pojeździe jest teraz traktowane jako przestępstwo z karą do 5 lat pozbawienia wolności.