Zmiany w komunikacji miejskiej w Elblągu

Zmiany w komunikacji miejskiej w Elblągu

Od 1 stycznia zmianie ulegną trasy oraz numeracja autobusów komunikacji miejskiej w Elblągu. Pojazdy mają podróżować zupełnie nowymi drogami. Rozkład jazdy tramwajów pozostanie jednak bez modyfikacji. Prezydent Elbląga poinformował o zmianach na konferencji prasowej, która odbyła się 11 grudnia.

Sposób działania komunikacji miejskiej w Elblągu pochodzi sprzed 30 lat, ponieważ właśnie wtedy go opracowano. Nanoszono na niego pewne zmiany, ale nie były one znaczące. Pojawienie się nowych miejsc w mieście wymusiło konieczność modyfikacji komunikacji miejskiej. Na zmiany zdecydowano się teraz, ponieważ nadszedł czas zawarcia umów z nowymi przewoźnikami. Dlatego obecne ustalenia będą obowiązywały przez kolejne 7 lat. Dyrektor Zarządu Komunikacji Miejskiej w Elblągu podkreśla, że stary system miał w sobie wiele błędów. Linie się dublowały, autobusy często jeździły wszystkie na raz, a liczba pasażerów jest z powodu pandemii dużo mniejsza. Dlatego to najlepszy czas na zmiany.

Jakie zmiany czekają rozkład jazdy?

Od stycznia zamiast dotychczasowych linii autobusowych pojawi się piętnaście nowych numerów – od 11 do 24. Kilka nowych tras będzie podobnych do poprzednich, ale reszta zostanie zmieniona. Na przykład linia nr 11, która do tej pory jeździła przez miasto od Nowakowa do Dębicy, teraz będzie kursowała jedynie do ulicy Ogólnej. Dwie całkowicie nowe linie: 21 i 23, mają podróżować pomiędzy pętlami przy ul. Odrodzenia i na Dębicy, przejeżdżając przez Rawską.