Wyłudzenia i szmuglowanie tytoniu bez akcyzy

Wyłudzenia i szmuglowanie tytoniu bez akcyzy

Niestety coraz częściej słyszymy o skutecznych wyłudzeniach pieniędzy od mieszkańców Elbląga i kilku innych dużych miast. Nie tak dawno temu na terenie Elbląga doszło do oszustwa. Osoba podająca się za funkcjonariusza policji wyłudziła od swojej ofiary 100 tysięcy złotych. Pamiętajmy o tym, że policjant nigdy nie poprosiłby nas o pieniądze, a tym bardziej o to, abyśmy je komuś przekazali. Funkcjonariusze doskonale zdają sobie sprawę z tego, że jest to surowo karane w kodeksie karnym i mogliby stracić pracę.

Do starszej kobiety zadzwonił oszust, który podawał się za funkcjonariusza CBŚP. Mężczyzna posłużył się podstępem i powiadomił kobietę o tym, że powinna wypłacić ze swojego konta bankowego pieniądze, które wkrótce będą zagrożone. Kobieta wypłaciła gotówkę i przekazała ją mężczyźnie, który podawał się za funkcjonariusza biura śledczego. Kobieta nieco później zorientowała się, że oszust jedynie podawał się za funkcjonariusza policji. Kiedy dotarło do niej, że została okradziona, ruszyła na komendę, aby złożyć zawiadomienie.

Policjanci wykryli 28 kilogramów nielegalnej krajanki tytoniowej bez polskiej akcyzy

Zatrzymany to młody mężczyzna w wieku 26 lat. Policjanci odkryli, że miał on w swoim samochodzie przygotowane 28 kilogramów krajanki tytoniowej. Kiedy sprawdzili jego tytoń, okazało się, że nie posiada on polskiej akcyzy. Dlatego też tytoń był nielegalny. Mężczyzna odpowiedzialny za przewożenie kontrabandy został zatrzymany w areszcie śledczym. Za przestępstwo może grozić mu nawet do trzech lat pozbawienia wolności oraz wysoka grzywna. Warto również przypomnieć o tym, że karom podlegają także osoby, które kupują, rozprowadzają i ukrywają przedmioty uznane przez polskie prawo za zakazane. Także zagrożeni są nie tylko sprzedawcy.