Praktyczne szkolenie przyszłych liderów rozpoczęło się w Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej

Praktyczne szkolenie przyszłych liderów rozpoczęło się w Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej

Dnia 20 stycznia rozpoczęło się praktyczne szkolenie dla kandydatów na oficerów, organizowane przez Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Kurs o nazwie AGRYKOLA jest skierowany do ponad 80 żołnierzy, reprezentujących różne Brygady Obrony Terytorialnej, w tym m.in. żołnierzy z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wszystkie zajęcia będą prowadzone w formule weekendowej i potrwają do 9 czerwca 2024 roku.

Program AGRYKOLA to inicjatywa mająca na celu identyfikację i szkolenie żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową, którzy wykazują naturalne zdolności do dowodzenia i posiadają odpowiednią wiedzę, aby mogli zostać oficerami OT. Po przejściu procesu kwalifikacji, wybrane osoby zostaną skierowane na 13-miesięczny kurs prowadzony w systemie stacjonarno-rotacyjnym. Pierwszy miesiąc odbywa się w formie stacjonarnej, kolejne jedenaście miesięcy to szkolenie weekendowe, a ostatni miesiąc to dwa tygodnie stacjonarnego szkolenia.

Uczestnik kursu z 4 Warmińsko Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, który jest członkiem WOT od 2018 roku, opisał, że kurs Agrykola był naturalnym kierunkiem dla niego po zdobyciu niezbędnych umiejętności i doświadczenia. Wyraził dużą satysfakcję z kadry instruktorskiej CSWOT, którą określił jako ekspertów w swoim obszarze i źródło ogromnej wiedzy. Przyznał jednocześnie, że szkolenie jest bardzo wymagające, a największym wyzwaniem jest nauka podejmowania szybkich decyzji jako dowódca bez wcześniejszego planowania.