Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami i upałami w województwie warmińsko-mazurskim

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami i upałami w województwie warmińsko-mazurskim

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) przekazał informacje dotyczące niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych, które mają pojawić się w piątek na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Szczególnie zwrócono uwagę na przewidywane burze z gradem oraz wyjątkowo wysokie temperatury.

IMGW w swoim piątkowym komunikacie zapowiedział miejscowe burze, które mogą przynieść ze sobą intensywne opady deszczu, wahające się od 20 mm do 35 mm. Dodatkowo, burzom będą towarzyszyć silne porywy wiatru, osiągające prędkość do 80 km/h. Ostrzeżenie dotyczy również możliwości wystąpienia gradu.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia obowiązuje na obszarze 13 powiatów – centralnej oraz zachodniej części województwa. Chodzi dokładnie o powiaty: bartoszycki, braniewski, działdowski, elbląski i miasto Elbląg, iławski, lidzbarski, nidzicki, nowomiejski, olsztyński wraz z miastem Olsztyn, ostródzki oraz szczycieński.

Szacuje się, że burze mogą wystąpić w godzinach od 13 do 22. Jak podaje IMGW, prawdopodobieństwo ich wystąpienia wynosi aż 80 proc.

Na terenie województwa obowiązuje również alert drugiego stopnia przed upałami. Prognozuje się, że temperatura maksymalna w ciągu dnia może osiągnąć od 29 do 32 st. C, natomiast minimalna nocna może wynieść od 18 do 20 st. C.