Nowy czworonożny funkcjonariusz policji zajmie się wykrywaniem materiałów wybuchowych!

Nowy czworonożny funkcjonariusz policji zajmie się wykrywaniem materiałów wybuchowych!

Rika jest rocznym owczarkiem holenderskim, który trafił do służby na terenie Elbląga. Pies będzie wspomagał policjantów w Elblągu. Jego głównym zadaniem będzie wykrywanie bomb oraz innych niebezpiecznych przedmiotów. Rika została specjalnie przeszkolona pod względem tego, aby jej nos był niezwykle wyczulony na niebezpieczne substancje oraz zapachy przypominające bombę. Pomimo tego, że pies jest jeszcze młody, przełożeni zapewniają, że za pośrednictwem wielu szkoleń zwierzę zostało bardzo dobrze przygotowane do pełnienia czynnej służby. Rika była przeszkolona w Zakładzie Kynologii Policyjnej na terenie Sułkowic.

Przez 4,5 miesiąca stacjonowała w komisariacie wraz ze swoim przewodnikiem Grzegorzem Dudą, młodszym oficerem policji. Ma ważną umiejętność – potrafi wykrywać materiały wybuchowe. Materiały wybuchowe są często wykorzystywane w przestępstwach, ale pies będzie pomagał stróżom prawa w różnych scenariuszach.

Jednak okazuje się, że nie jest to jedyny taki psi detektyw, który pomaga naszej elbląskiej patrolówce. W Elblągu znajdziemy łącznie siedem psów przeszkolonych do tego, aby nadawały się do czynnej służby w policji. Pomagają w różnorodnych zadaniach, jednak ich najważniejszym zestawem umiejętności jest wykorzystywaniem wyczulonego psiego węchu w celu wykrywania niebezpiecznych przedmiotów.

Psy będą pomagały w zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku publicznego. Patrole policyjne z psami pojawiają się na różnego rodzaju imprezach i zgromadzeniach. Pomagają w wykrywaniu kontrabandy, dzięki czemu policjanci mogą sprawnie zatrzymać niebezpiecznych ludzi. Psy policyjne są finansowane z funduszu wsparcia policji. Czworonogi wykorzystują swoje umiejętności również podczas tropienia zaginionych lub poszukiwanych przez policję osób.