Najnowsze wiadomości z Elbląga – szkolenie żołnierzy

Najnowsze wiadomości z Elbląga – szkolenie żołnierzy

Szkolenie zostało skierowane do żołnierzy, którzy są odpowiedzialni za kierowanie specjalistycznymi pojazdami wojskowymi. Cały proces nauki został rozłożony dokładnie na 3 dni. Dzięki temu prowadzący mogli dokładnie zastanowić się nad tym, w jaki sposób skutecznie przekazać wiedzę uczestnikom. Przedłużony czas szkolenia pozwolił także na indywidualne podejście do każdego z żołnierzy. Jeżeli ktoś miał wątpliwości dotyczące zagadnień szkolenia, mógł otrzymać indywidualną pomoc od organizatorów. Przeszkolono aż 80 żołnierzy z Warmińsko-Mazurskiej brygady antyterrorystycznej.

Celem szkolenia było poruszenie wielu zagadnień. Najważniejsze z nich dotyczyły prawidłowego udzielania pierwszej pomocy i odpowiedniego reagowania podczas potencjalnego pożaru pojazdu. Żołnierze pełniący funkcje kierowców otrzymali pełne przeszkolenie związane z funkcjami gaśniczymi oraz ratowniczymi. Dzięki temu cała brygada zyskała nowe umiejętności, które będą niezwykle przydatne podczas działań. W Elblągu zjawili się szkoleniowcy z Olsztyna, którzy szczegółowo przedstawili żołnierzom budowę wojskowych pojazdów drogowych. Mieli oni także okazję do tego, aby przećwiczyć niektóre z czynności w praktyce podczas inscenizowanego treningu.

Okazało się, że wiedza zdobyta przez jednostki terytorialne szybko odnalazła zastosowanie w praktyce

Okazało się, że niedługo po przeprowadzeniu szkoleń terytorialni podczas patrolu natknęli się na wypadek. Zderzenie doprowadziło do zapłonu jednego z pojazdów. Na całe szczęście żołnierze będący świeżo po przeszkoleniu doskonale wiedzieli, co mają robić w sytuacji. Dynamicznie przeszli do akcji ratunkowej przy użyciu specjalistycznego sprzętu ratowniczego. Wypadek miał miejsce w okolicy obwodnicy, która pozwala ominąć korki w Olsztynie. Było to na skrzyżowaniu węzła, który prowadził na osiedle Pieczewo.

Na miejscu żołnierze zastali zakleszczonego w pojeździe mężczyznę. Był nim 32-letni mieszkaniec Olsztyna. Sprawna reakcja pozwoliła go uratować. Pomimo tego, że żołnierze znaleźli się na miejscu jako pierwsi, wezwali również oddział straży pożarnej i ratowników medycznych. Zgodnie z zasadami każdy odegrał swoją rolę. Najważniejsza była jednak chęć niesienia pomocy i odpowiednia reakcja, która pozwoliła uniknąć tragedii. Żołnierzy uważają, że taka wiedza ratownicza przydaje się nie tylko mundurowym. W rzeczywistości każdy powinien odbyć elementarne szkolenie dotyczące zagadnień ratunkowych.