"Miś. Początek" – inauguracja działalności Małej Sceny w elbląskim Teatrze

"Miś. Początek" – inauguracja działalności Małej Sceny w elbląskim Teatrze

W ostatnią sobotę odbyła się premiera sztuki „Miś. Początek”, która symbolicznie otworzyła nową, rozbudowaną Małą Scenę w Teatrze Elbląskim. Reżyserka tego wyjątkowego spektaklu, Julia Mark, stworzyła niebanalne przedstawienie, które korzysta z historii zmagania się twórców słynnego filmu „Miś” Barei z cenzurą. W swojej interpretacji Mark nawiązała do współczesnych problemów, takich jak ciągle obecna cenzura polityczna, społeczna nietolerancja, hipokryzja i brak szacunku dla autorytetów oraz walka kobiet o równouprawnienie.

Zastosowany dynamiczny montaż skutecznie wprowadza element chaosu, dodając autentyczności i realistycznego wymiaru całemu spektaklowi. Przedstawienie jest pełne wrażeń audiowizualnych, które potęguje muzyka towarzysząca akcji na scenie. Sentymentalna muzyka Mozarta na początku, komediowe sceny z podkładem muzycznym z filmów „Psy” lub „Człowiek z żelaza”, prezentacja poprawek cenzorskich w rytm Bee Gees czy przemówienie Wiceministra z tłem psychodelicznego utworu Massive Attack – te wszystkie muzyczne nawiązania nadają spektaklowi „Miś. Początek” unikalnego charakteru.

Aktorzy z wielkim zaangażowaniem oddają atmosferę epoki, przenosząc widzów w realia PRL i jednocześnie przekazując widowni swoją radość z gry na scenie. To jedno z niewielu, a być może jedyny spektakl, który opowiada o procesie powstawania filmu jako takiego. Autorką tekstu do sztuki jest Weronika Murek, zaś oryginalne stenogramy z kolaudacji zapewniła Filomoteka Narodowa Instytut Audiowizualny – FINA.

Premierowemu pokazowi towarzyszyło uroczyste otwarcie nowej Małej Sceny. W wydarzeniu udział wzięli parlamentarzyści oraz przedstawiciele samorządów województwa i miasta. Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego, Marcin Kuchciński, miał zaszczyt przeciąć symboliczną wstęgę, inaugurując tym samym działalność odnowionej sceny.