IX Elbląski Marsz Pamięci w hołdzie Żołnierzom Wyklętym oraz pokaz filmu "Kochankowie z lasu"

IX Elbląski Marsz Pamięci w hołdzie Żołnierzom Wyklętym oraz pokaz filmu "Kochankowie z lasu"

Zbliża się Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Z tej okazji, organizacje patriotyczne z północnej części Polski postanowiły uczcić tę rocznicę przez zorganizowanie IX Elbląskiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dodatkowo, zaplanowano pokaz filmu „Kochankowie z lasu”, który opowiada o doświadczeniach żołnierzy NZW oraz 11. Grupy Operacyjnej NSZ.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ustanowiono w naszym kraju w 2011 roku. Jako symboliczną datę obchodów wybrano 1 marca – to dzień, w którym przypada rocznica śmierci kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, w tym między innymi Łukasza Cieplińskiego, używającego pseudonimu „Pług”.

IX Elbląski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędzie się 25 lutego. Start uroczystości zaplanowano na godzinę 13.00 na skwerze rotmistrza Witolda Pileckiego, który znajduje się obok szkoły muzycznej w Elblągu. Trasa marszu będzie prowadzić przez ulice Traugutta, Górnośląską i Agrykola, aż do Ronda Żołnierzy Wyklętych.

Organizując ten marsz, pragniemy wyrazić naszą pamięć i szacunek dla tych wszystkich żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy nie wahali się stawić czoła agresorowi, walcząc z bronią w ręku o wolną, suwerenną i niepodległą Polskę. To oni byli tymi, którzy sprzeciwiali się próbom narzucenia nowego ustroju politycznego oraz sowietyzacji Polski i jej podporządkowania Związkowi Radzieckiemu.