Intensywne działania w celu opanowania pożaru zboża na obszarze 10 hektarów

Intensywne działania w celu opanowania pożaru zboża na obszarze 10 hektarów

Zdarzyło się to dzisiaj, 15 sierpnia, około godziny 11:00. W Pogrodziu, małej miejscowości na skraju lasu, doszło do niebezpiecznego zdarzenia. Rozpoczął się tam pożar zboża, który szybko objął znaczny obszar o powierzchni blisko 10 hektarów. Ze względu na bliskość lasu istniało duże ryzyko rozszerzenia płomieni w jego stronę.

Spłonęły zarówno części pola, gdzie zboże już zostało zebrane (ściernisko), jak i te, gdzie zboże jeszcze stało. Na miejscu interweniowały jednostki straży pożarnej – cztery drużyny Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP) oraz trzy drużyny Państwowej Straży Pożarnej (PSP). Łącznie akcją dowodziło 22 strażaków. Udało im się opanować sytuację, a obecnie koncentrują się na dogaszaniu ostatnich ognisk pożaru. Na szczęście, nie odnotowano żadnych osób poszkodowanych.

Prowadzone są teraz badania mające na celu ustalenie przyczyn tego tragicznego incydentu. Niestety, aktualne upalne warunki pogodowe sprzyjają występowaniu pożarów poprzez przyspieszenie procesu wysychania roślinności. Szybkie rozprzestrzenianie się płomieni w takich warunkach stanowi duże zagrożenie dla budynków mieszkalnych oraz lasów. Dlatego też, ważne jest natychmiastowe zgłaszanie wszelkich podejrzeń zadymień lub ognia poprzez numery alarmowe – 112 lub 998.