Czy mieszkańcy Elbląga noszą maseczki?

Czy mieszkańcy Elbląga noszą maseczki?

Policja z Elbląga odnotowała aż 816 przypadków, w których mieszkańcy nie nosili maseczek zakrywających usta i nos, a od 10 października jest to obowiązkowe obostrzenie.

Na początku października mandatów za brak maseczki było dużo więcej, bo nawet kilkanaście dziennie. Później mieszkańcy zaczęli przyzwyczajać się do nowych obostrzeń i częściej pamiętali, aby zakrywać nos i usta. Obecnie ilość mandatów nie przekracza ośmiu dziennie. Jednak od początku nakazu, czyli od 6 października do 9 grudnia, policja odnotowała aż 816 wykroczeń. Z tego 617 osób otrzymało mandat, 85 wniosków zostało skierowanych do sądu, a 114 osób otrzymało pouczenie. Mandat można wystawić nawet na kwotę 500 zł, ale wszystko zależy od policjanta.

Czy wszyscy muszą nosić maseczki?

Z zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki są zwolnione tylko osoby, które mają zaświadczenie wystawione przez lekarza. Może to być też dokument o niepełnosprawności. W przypadku chorób lub problemów z oddychaniem, wystarczy mieć ze sobą takie potwierdzenie, aby uniknąć otrzymania mandatu.